לילד שלך אין חברים? אולי הוא סובל מחרדה חברתית

liCBT4me - טיפול בחרדות ובדיכאון ע”י שיטה מוכחת מחקרית

הורים למספר ילדים, חווים לאורך שנות גידול  ילדיהם שוני בין הילדים. לעיתים השוני בא לידי ביטוי בכך שילד אחד מבין האחרים, מגיע מבית הספר ונמצא כל שעות אחה”צ והערב בחדרו לעיתים קרובות מול המחשב. חברים אינם מגיעים לבקרו, הוא אינו הולך לבקר אחרים וכמעט שאינו יוצא למפגשים חברתיים.
בחיים האינטנסיביים בתקופתנו, קל להניח לזה ולחשוב שאופיו של הילד שונה, או אולי סתם לא מתחשק לו, או שהוא עוסק בתחביבים אחרים. אולם, כשהתופעה נמשכת לאורך זמן ייתכן שלילדכם יש בעיה שאין ביכולתו לפתור בכוחות עצמו, והוא זקוק לעזרה מקצועית. יתר על כן, לעיתים קרובות גם אם הילד/הנער ישאל על ידכם, הוא יענה ש”הכל בסדר”.

כהורים עסוקים הפוגשים את ילדיכם בבית, לא פעם אין לכם מושג מהן בדיוק חוויותיו של הילד מחוץ לכותלי ביתכם. אינכם יודעים למשל, כי הוא מנסה מאוד להשתלב בחברת הילדים או בני כיתתו בבית הספר. אינכם יודעים שבהפסקות הוא מנסה, עם חשש גדול מדחייה, להצטרף למשחק כדור עם הבנים או למשחק חברתי אחר אך ללא הצלחה יתרה. אינכם חווים את תחושת הכאב שילדכם חש כאשר הוא ניסה להזמין מישהו אליו או להציע לילד אחר בילוי חברתי ולא נענה פעם אחר פעם, עד כי החל להימנע כלל מלנסות. במקרים חמורים יותר, יתכן שילדכם חווה התעללות ממש מילדים אחרים (מכות, קללות) והפחד להיות במרכז התעללות או חרם יצרו אצלו תחושת פחד ואיום תמידיים שגרמו לו להימנע מפעילויות חברתיות כלשהן גם אם הן יזומות ע”י בית הספר. ייתכן גם שלילדכם פחדים בשל מחשבות המתמקדות באופן בו הסביבה תופסת אותו, וכאשר הוא בסיטואציה חברתית הוא חש התקף פאניקה/התקף חרדה שמתבטא בהסמקה, דופק מואץ והזעה. תגובות גופניות שמן הסתם הילד/הנער חרד שהאחרים יראו.

שימו לב!
ייתכן כי ילדכם חווה חרדה חברתית. חרדה חברתית היא תופעה שכיחה מאוד (12%) והגיל הממוצע בו היא מופיעה הוא 14-15 בקרב בנות ו-16 בקרב בנים.

על פי DSM V  – מדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות  אותו מוציאה לאור האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, חרדה חברתית מוגדרת על פי מספר קריטריונים המתייחסים למצבים בהם האדם נמצא: אפשרות בחינה ע”י אחרים כמו שיחה, אינטראקציות חברתיות הדורשות הופעה מול אחרים כמו להרצות בכיתה, או חשש להראות סימפטומים של חרדה בסיטואציות חברתיות כמו הסמקה, רעד של הקול, הזעה וכד’. אולם, מתברר כי אצל ילדים ונוער ביטויה של החרדה החברתית הוא בעיקר חשש מפני דחיה, לעג, השפלה ומבוכה. הפתרון שילדים ובני נוער אלה מוצאים הוא התבודדות והסתגרות, מופנמות והימנעות מהשתתפות בפעילויות או אינטראקציות חברתיות.  

ביחד נקבע את היעדים, הטיפול ממוקד מטרה וקצר מועד!
המטרה תמיד היא מטרה רגשית.

לפרטים נוספים - 074-70-87-177

לפרטים נוספים
074-70-87-177

או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:

לחרדה החברתית ביטויים התנהגותיים שונים המשבשים את התפתחותו ומהלך חייו של הילד או הנער המתבגר, ואף עלולים להשפיע על התמודדותו בחיים הבוגרים בעבודה, זוגיות ועוד.

הביטויים ההתנהגותיים מאופיינים כאמור בהימנעויות שונות אולם לעיתים גם בהופעתן של תגובות קיצוניות של התקפי זעם או קיפאון. למעשה תגובות קיצוניות אלה הם קריאה לעזרה, ויפה שעה אחת קודם. טיפול מקצועי קצר מועד וממוקד מטרה כ-CBT  יסייע לילד/נער להתמודד עם החרדה החברתית ע”י הבנת הטריגרים/האירועים הגורמים למחשבות השליליות, הבנת הקשר בין המחשבות השליליות לרגשות ולהתנהגות, ומציאת דרכי התמודדות חדשות כרכישת כלים להתמודדות, רכישת מיומנויות חברתיות וכישורים חברתיים שייתכן שהילד לא ניחן בהם.

שמתם לב שזה מצבו של ילדכם, סייעו לו בדחיפות ומצאו עבורו מטפל שיכול לעזור לו ולהקל עליו, צרו קשר >

נכתב ע”י:
אסנת מצא בנימין – מטפלת LICBT-NLP- EFT – פסיכולוגיה חיובית

קליניקה רב תחומית: אצלנו המטופל במרכז
ביחד נקבע את היעדים!​

ענה על השאלות הבאות על מנת שנוכל להתאים לך את המטפל הטוב ביותר על פי הקושי שלך, סמן את הבעיה שלך:

הערה: כל המידע הוא אישי וסודי, תחת חיסון רפואי ולא יימסר לאף גורם חיצוני

דילוג לתוכן