התנגדות בטיפול CBT-LI – מה זה ואיך מטפלים

liCBT4me - טיפול בחרדות ובדיכאון ע”י שיטה מוכחת מחקרית

אתם רוצים להפסיק לדאוג, לכעוס או לסבול. אתם באמת מאוד רוצים לטפל בבעיות/קשיים שלכם.

ייתכן ואף הייתם כבר בטיפול  שלא צלח או בכמה וכבר התייאשתם.

נשאלת השאלה, מדוע זה קורה? למה כל כך הרבה טיפולים נכשלים ? האם ואיך טיפול כן עשוי להצליח?

בטיפול בשיטת ה-li-CBT  יש לנו כלים להתמודד עם התנגדויות שעולות במהלך הטיפול.

כשאנו אומרים התנגדות לאיזו התנגדות הכוונה? האם יתכן שאדם מחפש טיפול למצוקותיו ואף הולך לטיפול אך בתוכו אינו באמת רוצה בו או בתוצאתו?! 

מדובר לכאורה בסתירה, שהרי האדם משלם עבור הטיפול, אם כך איך ייתכן כי אינו רוצה בו?! סתירה זו מצטיירת כלא הגיונית, עם זאת ההתנגדות הפנימית של האדם לטיפול מתקיימת בכל טיפול וטיפול, ותפקיד המטפל לפרק אותה ולסייע למטופל להתמודד עם הטיפול והשלכותיו.

הסיבה להתנגדויות נעוצה בכך שחרדה, דיכאון, פוביות, קשיים ביחסים ועוד בעיות רבות, הם בהחלט האויבים שלנו, אולם הם גם המצב המוכר, הידוע  והמקום הבטוח בו ומולו אנו כבר מתורגלים להתנהל. אמנם ההתמודדות עם המצב לרוב אינה מסבה לנו אושר, אך גם אינה מביאה התמודדויות בלתי צפויות לפתחנו בין אם טובות ובין אם  מאכזבות. לרוב אנחנו ממשיכים להתנהל באזור הנוחות שלנו גם אם קשה  לנו, היות שמצבים חדשים אינם ברורים לנו ונדרשת השקעה לא מעטה כדי להגיע אליהם וגם כדי ללמוד להתנהל בתוכם.

ידוע הוא שמצבי שינוי ותנאי אי וודאות הם קשים, מאתגרים ומאיימים ולרוב האנשים ההתמודדות עם שינוי קשה היא, ובדרך כלל האדם יעדיף להתמודד עם ‘הציפור שבידו’ מאשר לתפוס את ה’ציפור שעל העץ’. כאשר אדם מגיע לטיפול הוא לרוב מלא מוטיבציה לטפל בקשיים שלו על מנת להצליח,

הוא מכוון מטרה ובעל נכונות לשתף פעולה עם המטפל. אולם לעיתים קרובות במהלך הטיפול עולות מצידו התנגדויות פנימיות שלא בהכרח הוא נותן דעתו עליהן.

מסתבר כי קיימות שתי סיבות להתנגדויות במהלך הטיפול: (1) התנגדות לתוצאת הטיפול (2) התנגדות לתהליך הטיפולי.

 

ביחד נקבע את היעדים, הטיפול ממוקד מטרה וקצר מועד!
המטרה תמיד היא מטרה רגשית.

לפרטים נוספים - 074-70-87-177

לפרטים נוספים
074-70-87-177

או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:

ההתנגדות לתוצאה לרוב מגיעה מתוך החשש לשינוי ולהתמודדות אתו, מתוך חוסר אמונה שקיימת האפשרות להיות אחר וחופשי, וקיומו של פחד מהלא נודע עבור האדם.

התהליך הטיפולי גם הוא מעלה התנגדויות מסיבות שונות כמו: הצורך להשקיע כדי לעבוד על המטלות  שהמטפל נתן, החשש מחשיפה למקור הקושי תוך וויתור על הביטחון האישי (חרדה), והתמודדות עם וויתור על הערכים ועל החלומות (דיכאון). למעשה הרצון לבוא לטיפול הוא על מנת לסמן ש”את שלי עשיתי כדי שאף אחד לא יטען נגדי, גם לא אני”.

חשוב להדגיש כי הרגשות והמחשבות השליליים שלנו  אינם משקפים את החלקים השליליים שבנו. נהפוך הוא, הם משקפים את החלקים הטובים. אותם חלקים שתפקידם לשמור עלינו, באמצעות שמירה על הערכים העליונים שלנו מהם נגזרים האמונות שלנו והציפיות שלנו מעצמנו ומהעולם.

דוגמא לכך הם  אנשים החווים דיכאון, התנגדות לתוצאה נגרמת מחוסר אמונה שקיימת אפשרות כלשהי לשינוי מצבם.

יתר על כן, לעיתים קרובות בני אדם אינם מודעים לרווחים משניים שהם עשויים להרוויח מהמצב הדיכאוני. לדוגמא:  אדם דיכאוני שהרווח המשני עליו אינו נותן דעתו, הוא תשומת הלב היתרה והדאגה של  הסביבה.

לאדם במצב זה, אין יתרון מידי לצאת מהמצב הדיכאוני. לרוב דיכאון הוא תוצאה של אכזבה העולם, מאנשים או מעצמנו. ויתור על דיכאון  משמעו לוותר על ערכים עליונים שמהותיים לאדם ועל הציפיות שלו מעצמו, מהסובבים אותו ומהעולם.

החרדה שומרת על האדם האוחז בה. זו התפיסה. אם האדם יוותר על החרדה, משמעו שהוא ייאלץ למצוא כוחות לוותר על הביטחון ולהתמודד עם הפחדים. לדוגמא: חרד קורונה ששוטף את ידיו באופן אובססיבי, לא ירצה להפסיק את ההתנהגות הבעייתית בשל הפחד המעוגן במציאות לסכן את משפחתו בהדבקה במחלת הקורונה.  מדובר מן הסתם בתהליך לא פשוט, הדורש כוחות נפש ומשאבים פנימיים עצומים. 

דוגמא נוספת להתנגדויות היא של המטופל בתהליך טיפול ביחסים זוגיים. במקרה כגון זה על המטופל  לוותר על חלומותיו למשל לזוגיות מושלמת או על אהבה נטולת מריבות. בנוסף  עליו לקחת אחריות על המקום שלו בקשיים בזוגיות, ולהפסיק להאשים ולהעביר אחריות לב/בת הזוג.

כאמור, מדובר בהתמודדויות שאינן פשוטות, לא פעם הדרך להצלחה מאיימת וקשה הן למטופל והן למטפל.

לאור האמור לעיל כיצד אנחנו מטפלים בשיטת li-CBT בהתנגדויות ואיך בשיטה זו הטיפול הוכח כמצליח? צרו איתנו קשר ותקבלו תשובות על עקרונות הטיפול בצורה פרדוקסאלית !

נכתב ע”י:
דניאלה אפשטיין – מטפלת זוגית LICBT ומטפלת עם כלבים.
אסנת מצא בנימין – מטפלת LICBT-NLP- EFT – פסיכולוגיה חיובית.

קליניקה רב תחומית: אצלנו המטופל במרכז
ביחד נקבע את היעדים!​

ענה על השאלות הבאות על מנת שנוכל להתאים לך את המטפל הטוב ביותר על פי הקושי שלך, סמן את הבעיה שלך:

הערה: כל המידע הוא אישי וסודי, תחת חיסון רפואי ולא יימסר לאף גורם חיצוני

דילוג לתוכן