גמישות מחשבתית – כלי להתמודדות בחיים

liCBT4me - טיפול בחרדות ובדיכאון ע”י שיטה מוכחת מחקרית

גמישות מחשבתית מהי?

מחקרים מצביעים על כך כי בראשינו מתרוצצות כ- 50-70 אלף מחשבות ביום. 80-90 אחוז ממחשבותינו הן מחשבות לא יעילות על העבר או העתיד.  בשפה הטיפולית הקוגניטיבית התנהגותית אנו מדברים על מחשבות אוטומטיות שמקורן באמונות ובתפיסות בהן אנו אוחזים. לאור האמור המחשבות האוטומטיות הנן מחשבות נוקשות, בלתי מתפשרות ושאין עליהן עוררין. מחשבות כגון אלה בד”כ הן מחשבות לא מועילות ולעיתים קרובות פוגעות במטרות שלנו.

בבואנו לשפר את איכות חיינו ולהשיג את המטרות אותן אנו רוצים להגשים, עלינו להתבונן בהלך המחשבתי שלנו, הרגשות העולים מתוך המחשבות, ובעקבותיהם הפעולות שלנו. מהתבוננות כזו נוכל לשים לב לדפוסי חשיבה החוזרים על עצמם בסיטואציות שונות. דפוסים אלה הנם פועל יוצא של אמונותינו שאימצנו בעבר ולאורך חיינו.

מחשבה לא מועילה היא מחשבה שחוזרת על עצמה, לעיתים יוצרת חרדה, לעיתים דחיינות, ובפעמים אחרות דכדוך, כעס ועוד. כל המחשבות הלא מועילות יוצרות התנהגות בטוחה שגורמת לנו להימנע מכל התמודדות חדשה או מאתגרת עבורנו. דוגמאות למחשבות כגון אלה הן מחשבות שמהותן ראיה דיכוטומית של המציאות כמו למשל:

 “אף אחד לא אוהב אותי”
מחשבה זו אינה תיאור מדויק של המציאות, וגורמת לחושב להרגיש דחוי. סביר להניח שמחשבה כזו אינה נכונה במאה אחוז. כיוון שהמטרה שלנו להרגיש אהובים, רצוי לחשוב מחשבה חלופית שתהיה גמישה יותר כמו למשל:

“יש אנשים שאוהבים אותי ויש גם שלא”
כדי להצליח להתבונן באופן שונה על המחשבה הלא מועילה, נדרשת מאיתנו גמישות מחשבתית המתאפיינת ב:

א. רצון פנימי לשינוי.
ב. מוכנות לזהות את המחשבה שמובילה לתחושה לא נעימה.
ג. מוכנות להתבונן בהלך המחשבה ולזהות את הטעויות החשיבתיות המובילות אליה.
ד. מוכנות ופיתוח יכולת להיפתח למחשבות חדשות ומועילות.

על פי המודל אתו אנו עובדים, מחשבה מובילה לתגובות רגשיות והתנהגותיות. לאור זאת, חשוב להדגיש כי ככל שהאדם מפתח גמישות מחשבתית ויכולת להחליף מחשבות לא מועילות במחשבות חיוביות  שהוא מאמין בהן ב- 100%, מתאפשר טווח פעולה רחב יותר, המוביל לחיים מיטיבים יותר עבור האדם.

ביחד נקבע את היעדים, הטיפול ממוקד מטרה וקצר מועד!
המטרה תמיד היא מטרה רגשית.

לפרטים נוספים - 074-70-87-177

לפרטים נוספים
074-70-87-177

או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:

סיפור זן בודהיסטי

יום אחד עבר בודהא בכפר. צעיר כועס וגס רוח ניגש אליו והתחיל להעליב את בודהה. “אין לך זכות ללמד אחרים” צעק “אתה טיפש כמו כולם”. בודהא לא הוטרד מהעלבונות ובמקום זאת שאל את הבחור: “אם אתה קונה מתנה למישהו והאדם לא לוקח את המתנה למי שייכת המתנה?” הבחור שהופתע לשמע השאלה ענה: “לי כי קניתי את המתנה”. בודהא חייך ואמר: ” זה נכון. בדיוק כמו כעסך, אם אתה כועס עליי ואני לא נעלב, הכעס נופל עליך, ואז אתה היחיד שמתעצבן, לא אני”.

נכתב ע”י:
אסנת מצא בנימין ודנה ליברמן
קליניקה רב תחומית: אצלנו המטופל במרכז
ביחד נקבע את היעדים!​

ענה על השאלות הבאות על מנת שנוכל להתאים לך את המטפל הטוב ביותר על פי הקושי שלך, סמן את הבעיה שלך:

הערה: כל המידע הוא אישי וסודי, תחת חיסון רפואי ולא יימסר לאף גורם חיצוני

דילוג לתוכן