LICBT- טיפול קוגניטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה

liCBT4me - טיפול בחרדות ובדיכאון ע”י שיטה מוכחת מחקרית

טיפול קוגניטיבי התנהגותי  בעצימות נמוכה -LICBT   הינו טיפול רגשי ממוקד מטרה, כמו כן הינו טיפול לטווח קצר עד בינוני. מדובר בטיפול שמוכח באמצעות מחקרים, כשבבסיס הטיפול מונחת האמפתיה כלפי המטופל, כגורם מסייע מרכזי בטיפול. האמפתיה מכילה מס’ אלמנטים המאפשרים את הקשר מטפל מטופל באופן אופטימלי.

מרכיבי האמפתיה לצורך זה הם:
הסכמה עם המטופל, שיקוף מחשבות ורגשות המטופל, עידוד המטופל באמצעות מחמאות והערכה, “אני מרגיש” – שיתוף רגשות המטפל, ושאלות לבירור מחשבות ורגשות המטופל.

מחקרים מראים כי 25%-15% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות רגשיות מסוגים שונים. בזמן שרוב האנשים מסוגלים להתמודד עם קשיים, פחדים, חרדות, עצב עד כדי דיכאון קל באופן יעיל ואדפטיבי לחייהם,  אותם האנשים הנמנים על האחוזים הסובלים מהפרעות רגשיות יישארו חסרי אונים ותקועים במצבם ללא יכולת למצוא פתרון.  לדוגמא: אדם בעל הפרעה רגשית מהסוג של פוביה ממעליות יעדיף לעלות אף עשרים קומות רגלי כדי להימנע מלהיכנס למעלית. דוגמא נוספת היא אדם בעל חרדה חברתית אשר ימנע מדיבור עם אנשים זרים ו/או ימנע מלהגיע לאירועים חברתיים. אדם זה יתנהג כך גם אם הוא יודע בוודאות שזו הדרך להכיר אנשים ולהימנע מסבל הבדידות.

על פי שיטת ה-CBT  האמונות ובעטיין המחשבות האוטומטיות השליליות שלנו כלפי אירועים מסוימים משפיעים על הרגשות, וכפועל יוצא מהן מושפעות התגובות הפיזיות וההתנהגותיות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מוצלח מסייע למטופל לשנות את פרשנויותיו לגבי האירועים שהוא חווה, ולמעשה להחליף את מחשבותיו השליליות אודות אירוע מסוים במחשבות חיוביות יותר.

שיטת ה-LICBT , טיפול קוגניטיבי ביהביוריסטי בעצימות נמוכה, היא שיטה המבוססת על שיטת ה-CBT ונגזרת ממנה. ה-LICBT  מבוסס על שיטת ה-CBT  של ד”ר אהרון בק וג’ודית בק כמו גם על REBT של ד”ר אלברט אליס וה-TEAM CBT  של ד”ר דיוויד ברנס. השיטה מטפלת באופן הדרגתי תוך תרגול יום יומי בבעיות רגשיות כגון: דיכאון קל עד בינוני, חרדות שונות, פוביות, התקפי פאניקה וחוסר ביטחון/ ערך עצמי נמוך, התמודדות עם קונפליקטים ומכלול בעיות תקשורת ביחסים בינאישיים.

בשיטת ה- LICBT  המטופל והמטפל עובדים כצוות והשיח נעשה בגובה העיניים במהלך כל שלבי הטיפול. השלב הראשון בטיפול הוא זיהוי הבעיה הספציפית אותה המטופל מבקש לפתור, וזה נעשה ע”י תשאול אמפטי באמצעות שאלונים מותאמים ואפקטיביים. בשלב השני תקבע מטרה טיפולית מוגדרת וספציפית ע”י המטופל בסיוע המטפל.  בשלב השלישי מתבצעת למידה של ההבניה הקוגניטיבית ( שינוי מחשבתי) כשבסופו של תהליך השינוי הוא רגשי. כאן המקום לציין שתמיד המטרה היא שינוי רגשי.
כלומר: המטרה הטיפולית תהיה זיהוי הרגש המכביד על המטופל, והורדת עוצמתו לרמה נמוכה שלא תנהל את המטופל ואת חייו. לדוגמא: אם המטופל פוחד מכלבים, וכשהוא רואה כלב הוא קופא במקום, והיות שהפחד מכלבים מנהל אותו הוא בוחר לעיתים שלא לצאת מהבית מחשש היתקלות בכלב, נאמר למשל שרמת הפחד שלו היא 100%. באמצעות הטיפול נוכל לעזור למטופל להוריד את רמת הפחד לכ- 20%-10% שזו רמה רצויה, היות שהיא רמת זהירות נבונה מפני כלבים זרים. אם מדובר בכלבים מוכרים נשאף להוריד את רמת הפחד לכ- 0%. כפועל יוצא מהשינוי הרגשי המטופל הנ”ל תשתנה התגובה הפיזית והוא לא יקפא יותר במקום לכשיראה כלב, ובנוסף תשתנה התנהגותו בכך שלא ימנע מלצאת מהבית מהחשש לפגוש כלב לא מוכר.

הדרך לייצר שינוי זה נעשית בשיטת ה- LICBT  באמצעות רכישת כלים פשוטים ויעילים, תרגילים ממוקדי מטרה, תרגול רגיעה, חשיפות מבוקרות והדרגתיות לגורמי הפחד/חרדה, למידת עקרונות תקשורת יעילה ואסרטיבית המסייעת לניהול יחסים/כעסים ושינוי התנהגותי.

בכל שלבי הטיפול המטופל עובד באופן עצמאי על פי מטלות אותן המטפל נותן לו. לאורך הדרך הטיפולית המשותפת העבודה נעשית בהדרכה ובשיתוף פעולה מלא של המטפל.

LICBT  (טיפול קוגניטיבי ביהביוריסטי בעצימות נמוכה) הנעשה תוך אמפתיה, מפחיתה התנגדות לתהליך הטיפולי ולעיתים אף לתוצאת הטיפול, בונה אצל המטופל מוטיבציה לשינוי ותחושת מסוגלות עצמית המאפשרת התנהגות יעילה ומוצלחת, תוך הבנה שאין אלה האירועים המפריעים לנו, אלא האופן בו אנו מסתכלים עליהם כדברי הפילוסוף הסטואי היווני  EPICTETUS ( 50 לפנה”ס).

ביחד נקבע את היעדים, הטיפול ממוקד מטרה וקצר מועד!
המטרה תמיד היא מטרה רגשית.

לפרטים נוספים - 074-70-87-177

לפרטים נוספים
074-70-87-177

או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:

קליניקה רב תחומית: אצלנו המטופל במרכז
ביחד נקבע את היעדים!​

ענה על השאלות הבאות על מנת שנוכל להתאים לך את המטפל הטוב ביותר על פי הקושי שלך, סמן את הבעיה שלך:

הערה: כל המידע הוא אישי וסודי, תחת חיסון רפואי ולא יימסר לאף גורם חיצוני

דילוג לתוכן